بسته بندی محصولات

بحث بسته بندی محصولات خیلی فراتر از قرار دادن محصول در یک جعبه می باشد. در یک محیط رقابتی، این یک موقعیت برای تحت تاثیر قرار دادن مشتریان است. در این آموزش، شما یاد میگیرید که چگونه می توانید با استفاده از کد QR بر روی بسته بندی محصول خود به یک استراتژی بازاریابی برسید.


چگونه از کد QR در بسته بندی محصولات استفاده کنیم

چرا به کد QR در بسته بندی نیاز است؟

قرار دادن کد QR در بسته بندی محصولات یک ابزار بازاریابی موثر است زیرا اسکن کردن این کدها سریع و ساده می باشد و مشتری را به طور مستقیم به اطلاعات مورد نیاز می رساند. چه هدف شما دریافت بازخورد مشتری باشد و چه ارتقاع شبکه اجتماعی و یا دسترسی آسان به خدمات پس از فروش، اضافه کردن کد QR باعث افزایش ارزش بسته بندی شما می شود و شما را به اطلاعات مشخصی می رساند.کدهای QR و نوع های مختلف بسته بندی

با توجه به نوع صنعت، محصول و یا سرویسی که ارائه می دهید، نوع های مختلفی از بسته بندی در هر نوع محصول وجود دارد که در اینجا به سه مورد آن اشاره می شود.

·        بسته بندی اولیه

نوع اول بسته بندی محتوایی است که خود محصول در آن قرار دارد. محصولات می توانند در کاغذ، جعبه، مقوا، شیشه و فلز بسته بندی شوند. برچسب ها بر روی این بسته بندی ها نیز می تواند شامل لیست مواد، تاریخ انقضا و نمادهای هشدار باشد. این موارد باید برای مشتری قابل تشخیص و قابل توجه باشد. برای مثال می توان به مواد کنسرو شده، تیوب های خمیردندان، شیشه های عطر و جای نگهدارنده شمع اشاره کرد.

موقعیت های زیادی وجود دارد که می توان از کدهای QR بر روی بسته بندی این نوع محصولات استفاده کرد، زیرا مدت زمانی که مشتریان از این محصولات استفاده می کنند زیاد است. اگر می خواهید مشتریان نحوه ساخت محصول شما را بدانند، شما می توانید از QR کد ویدئویی استفاده کنید تا یک مجموعه ویدیو را درباره مبدا محصول نشان دهید. به منظور اینکه مشتریان خود را به بارگذاری عکس از محصول خود تشویق کنید از QR کد شبکه اجتماعی استفاده کرده تا دنبال کننده های رسانه اجتماعی خود را افزایش دهید.

·        بسته بندی ثانویه

این نوع، از بسته بندی اولیه پشتیبانی می کند و به محتوایی که محصول را به طور مستقیم نگه می دارد اشاره می کند. به عنوان مثال می توانبه جعبه های قرص و یا جعبه های کنسرو غذایی اشاره کرد. برچسب ها نیز بر روی این بسته بندی ها همانند بسته بندی اولیه شامل اطلاعاتی از جمله لیست مواد و تاریخ انقضا می باشد. برای استفاده از کدهای QR بر روی بسته بندی ثانویه موقعیت های بیشماری وجود دارد. شما می توانید از طریق QR کد کوپن، جوایز محصول را به صورت آنلاین دریافت کنید. شما می توانید با استفاده از QR کد PDF مشتریان خود را قدم به قدم به استفاده درست از محصولات خود راهنمایی سازید.

·        بسته بندی سوم

به طور کلی برای گروه بندی اقلامی که با هم استفاده می شوند، موارد بسته بندی سوم شامل پالت ها، کارتن ها و جعبه های محصولات می باشند. با اینکه هدف از این نوع بسته بندی تنها جا به جایی محصول می باشد، اما این نوع از بسته بندی هنوز برای بازاریابی برندها استفاده می شود. QR کد کسب و کار بر روی جعبه های انتقال بهترین راه معرفی شرکت شما به مشتریان می باشد.5 راهکار برای طراحی کد QR بر روی بسته بندی محصولات

1-     اضافه کردن رنگ

رنگ آسان ترین راه برای نمایان کردن کد QR است. رنگ زمینه عملیات و یا برند خود را طوری تغییر دهید که مشتری را به اسکن کردن کد QR شما تشویق کند.

2-     اضافه کردن یک دستور

برای اینکه کد شما شانس اسکن بیشتری داشته باشد یک دستور به آن اضافه کنید تا مشتریان شما بدانند در صورت اسکن کردن چه محتوایی به دست می آورند. قالب QR کد دارای حاشیه های رنگارنگ با پیام های متفاوتی می باشد که حتی عابرین پیاده را به اسکن کردن کد تشویق می کند.

3-     چاپ بزرگ

به طور کلی اندازه کد QR باید 2 در 2 سانتی متر باشد. شما می توانید جانب احتیاط را رعایت کنید و کد را با اندازه بزرگتر بر روی بسته بندی چاپ کنید. از چاپ کد خود بر روی لبه هایی که بریده می شوند و یا سطوح ناهمگن که تصویر کد شما را خراب می کنند خودداری کنید زیرا کد شما غیر قابل اسکن می شود.

4-     محل قرار گرفتن کد

قرار دادن کد QR در کنار بارکد ، اسکن کردن آن را مشکل می کند، اگر هر دو نوع کد بر روی بسته بندی قرار دارد، یکی از کدها را در سمت دیگری از بسته بندی قرار دهید.

5-     نوع بسته بندی را بررسی کنید

از آنجایی که مواد استفاده شده در بسته بندی بسیار متفاوت است، در استفاده از موادی که نور زیادی بازتاب می کنند محتاط باشید، زیرا اسکن کردن کد QR شما را مشکل می کنند. از هر نوع بسته بندی که برای چاپ کد QR خود استفاده می کنید، سعی کنید از بهترین وضوح تصویر موجود استفاده کنید. چاپگرهای حرفه ای به تصویرهایی با کیفیت بالا نیاز دارند، پس تصاویر کد QR خود را به صورت فرمت ESP و یا SVG قرار دهید که قابل دانلود از اکانت شما باشند. به دلیل اینکه قیمت های چاپ بسیار بالا می باشد. همیشه قبل از چاپ کد خود را تست کنید تا به مشکل بر نخورید. برای نکات بیشتر ، راهنمای چاپ ما را در اینجا بخوانید.دنبال کردن کد QR برای بازاریابی بهتر

استراتژی بازاریابی خود را از طریق بازخوردهایی که از دنبال کردن کد QR خود بدست می آورید بهبود دهید. با عضویت در کیونگار ، شما می توانید اطلاعاتی شامل تعداد کل اسکن ها، سیستم عامل و تاریخ هر اسکن را از طریق فایل PDF و یا SVG بدست آورید. برای مثال شما می توانید کدهای QR مختلفی را برای محصول خود تولید کنید و این موضوع را که کدام یک از طراحی و یا پیام رسانی برای محصول شما بهترین است را بدست آورید تا بتوانید در آینده فعالیت های خود را با آن تطبیق دهید.